دستگاه تصفیه هوا چیست؟

دستگاه تصفیه هوا یا دستگاه تمیزکننده هوا دستگاهی است که آلاینده‌ ­های موجود در هوای اتاق را از بین می­ ‌برد تا کیفیت هوا در داخل اتاق بهبود یابد. این دستگاه­‌ها که تصفیه کننده هوا می باشند برای افراد مبتلا به آلرژی و تنگی­ نفس مفید هستند. همچنین در کاهش یا از بین بردن دود سیگار موثر است. دستگاه­‌های تصفیه هوای موجود در بازار بصورت دستگاه‌های مستقل کوچک یا دستگاه‌ های بزرگ ساخته می‌­شوند. که می ­توان به آن‌ها هواساز (AHU) یا دستگاه HVAC موجود در صنایع پزشکی، صنعتی و تجاری را افزود. پالاینده­‌های هوا ممکن است در صنعت نیز برای حذف ناخالصی‌ های موجود در هوا قبل از تصفیه استفاده شوند. جاذب‌های نوسان فشار یا سایر روش‌های جذب معمولا برای این کار استفاده می­‌شوند.

عملکرد دستگاه تصفیه هوا چگونه است؟

دستگاه تصفیه هوا خانگی از فیلترهایی تشکیل شده که آلاینده‌ های هوا را از آن جدا کرده و از این طریق سبب پاک‌ سازی هوای داخل منزل می‌شوند. دستگاه تصفیه هوا به وسیله‌ی فن، هوای داخل منزل را چند بار از فیلتر های خود عبور داده و در این فرآیند آلاینده‌ ها جذب فیلترها می‌شوند. فیلترهایی که در این دستگاه استفاده می‌شوند معمولاً از نوع فیلترهای کربن و فیلترهای هپا هستند. فیلترهای کربن فعال خاصیت جذب بالایی دارند و تمام آلاینده‌های شیمیایی هوا را از جمله دود، مواد شیمیایی، باکتری‌ها و میکروب‌ها را به خود جذب می‌کنند.

مزیت دستگاه تصفیه هوا

عملکرد دستگاه تصفیه هوا خانگی صرفاً به از بین بردن گرد و غبار محدود نمی‌شود؛ فضای داخل منزل همواره در معرض میکروب‌های مختلفی قرار دارد که این میکروب‌ها می‌توانند از چربی‌های حاصل از دود غذاها در آشپزخانه، مواد حساسیت‌ زا در اثر وجود حیوانات خانگی، انواع قارچ‌ها و… به وجود بیایند. همچنین رطوبت حمام و هوای داخل سرویس بهداشتی می‌توانند منجر به رشد قارچ‌ها و میکروب‌هایی شوند که برای سلامتی انسان مضر است.