فن کویل چیست

کویل یا مبدل حرارتی و فن اجزای اصلی تشکیل دهنده این دستگاه هستند. کویل یا مبدل حرارتی می تواند گرم و یا سرد باشد. البته در انواعی از آن ها ممکن است هر دو نوع مبدل گرم و سرد نیز قرار گیرد. این وسیله به دلیل کاربرد و ساختار ساده ای که دارد، امروزه یکی از اصلی ترین دستگاه های HVAC ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی است. این دستگاه ها به عنوان ابزار توانمند مکانیکی گاهی اوقات از سیستم های داکتینگ شامل کانال ها و مجراها برای انتقال گرما و یا سرمای تولید شده استفاده می کنند. شیرهای هواگیری و کنترل را نیز می توان به عنوان عضوی از این دستگاه ها به حساب آورد.

فن کویل بر حسب ابعاد و میزان بازدهی حرارتی که دارد با توجه به مساحت محیط ها می تواند انواع فضاها را پوشش داده و دمای آن ها را کنترل نماید. علاوه بر سادگی در ساختار و بازدهی قابل قبول در کنار صرفه اقتصادی باعث شده است تا این وسیله یکی از پرکاربردترین ابزار برای تامین گرما و سرمای محیط های مختلف باشد. کنترل استارت و توقف کار یک دستگاه می تواند دستی بوده و یا توسط ابزارهای مکانیکی نظیر ترموستات صورت گیرد. همچنین در این ساختار می توان با استفاده از یک شیر کنترل و یا سرعت فن، جریان آب به سوی مبدل حرارتی یا همان کویل را کنترل کرد.

انواع فن کویل Fan coil

فن کویل کاستی به دلیل آن که قابلیت نصب در سقف کاذب را دارد، هیچ فضایی را اشغال نمی کند. همچنین از طراحی ظاهری مناسبی برخوردار است و بسیار زیبا به نظر می رسد. بنابراین افرادی که می خواهند فضای کمتری را به فن کویل اختصاص دهند و از طرف دیگر مایل نیستند که زیبایی محیط شان تحت تاثیر قرار گیرد، در مجموع فن کویل کاستی را انتخاب می کنند. در حال حاضر، عمدتا مراکز خرید لوکس و ادارات از فن کوئل نوع کاستی استفاده می کنند. در هنگام انتخاب این دستگاه باید به نکاتی از جمله قابلیت نصب بر روی سقف های نازک و پمپاژ مناسب آب درین به خارج توجه نمود.

انواع فن کویل عبارت است از: فن کویل کاستی یک طرفه، فن کویل کاستی چهار طرفه، فن کویل سقفی توکار، فن کویل کانالی، فن کویل زمینی

مزایای فن کویل

مزیت اصلی فن کویل این است که سیستم لوله کشی آن نیاز به فضای کمتری دارد. این دستگاه قابلیت کار با یک سیستم چیلر و حرارت مرکزی را نیز دارد. همچنین می توان به منظور کاهش هزینه های انرژی، فضاهای مختلف را به صورت مجزا کنترل نمود. این دستگاه امکان کنترل هر اتاق را به صورت جداگانه فراهم می کند. از آنجا که این سیستم می تواند با دمای پایین آب نیز گرم شود، درنتیجه برای مناطقی که تولید گرما صرفا توسط صفحات خورشیدی انجام می گیرد مناسب است. برای طراحی تأسیسات موجود ساختمان، لوله کشی و سیم کشی فن کویل از کانال های بزرگ مورد نیاز برای یک سیستم تمام هوا ساده تر است.

معایب فن کویل

– نگهداری از سیستم فن کویل در مقایسه با سیستم های تمام هوا اندکی تخصصی تر است

– در برخی از موارد لازم است تا برای خروج هوا در مناطق داخلی، نیاز به کانال جداگانه باشد.

مقایسه فن کویل با دیگر دستگاه ها

سادگی و انعطاف پذیری فن کویل در انواع مختلف، باعث شده است تا این سیستم بدون شک نسبت به دستگاه های دیگر برتری داشته باشد. از ویژگی های دیگری که می توانیم برای دستگاه ها نام ببریم، می توانیم به انعطاف آن ها در مکان نصب اشاره کنیم. انواع افقی در برای نصب در سقف و یا انواع فن کویل عمودی برای نصب در کف، خود گویای این انعطاف ویژه هستند.

نویز و صدای ایجاد شده در دستگاه نیز مشابه با سایر سیستم های تهویه مطبوع، به دلیل نوع طراحی دستگاه و مصالح ساختمانی قرار گرفته در حاشیه محل نصب آن است. البته در انواعی از دستگاه های طراحی شده، سعی طراحان بر بهینه کردن دستگاه و کاهش سر و صدای ناشی از آن بوده است.

سؤالات متداول

علت سرد یا گرم نکردن فن کویل‌ ها چیست؟

۱. مسدود بودن مسیر رفت و برگشت
۲. بسته بودن شیر رفت و برگشت کویل
۳. مسدود بودن شلنگ‌ها

علت پرتاب باد کم از فن کویل چیست؟

۱. کثیف بودن فیلترها
۲. معیوب شدن فن داخلی

علت صدای زیاد فن کویل هنگام روشن شدن در چیست؟

۱. آنبالانس شدن فن داخلی و برخورد فن به هوزینگ
۲. معیوب شدن روتور الکتروفن