هواساز چیست

هواساز یکی از دستگاه های تهویه مطبوع می باشد. این دستگاه امکان فیلتراسیون، تنظیم رطوبت و تنظیم دما را دارد. همچنین در انواع مختلف هواساز آپارتمانی و هواساز صنعتی تولید می شود به همین جهت می توان در ساختمان های مسکونی و کارگاه های صنعتی و فضاهای بزرگ عمومی از هواساز استفاده کرد. هواساز صنعتی و دیگر انواع آن به تنهایی تولید کننده هوای سرد و گرم نیست بلکه توزیع کننده هوا می باشد و از چیلر برای هوای سرد استفاده می کند به این صورت که آب در کویل (لوله های مسی) جریان پیدا می کند و با عبور هوا از بین این کویل آب سرد خنک شده و توسط هواساز توزیع می شود و همچنین از بویلر برای تامین هوای گرم مشابه عملکرد چیلر استفاده می شود.

عملکرد دستگاه هواساز چگونه است

این دستگاه از اجزای مختلفی ساخته شده است که برخی از آن ها عبارتند از تعدادی کویل آب گرم و آب سرد، فن، تعداد مشخصی فیلتر، رطوبت زن و کانال ها و محفظه تامین و تولید هوای گرم و سرد بخشی از این اجزا هستند. عملکرد هر یک از این اجزا می تواند روی عملکرد کلی دستگاه تاثیر بگذارد اما به طور کلی نحوه کارکرد دستگاه هواساز به این صورت است که آب سرد موجود در چیلر یا مینی چیلر و آب گرم موجود در بویلرها و یا پکیج ها به وسیله لوله کشی های انجام شده به هواساز منتقل می شود. بعد از اینکه آب سرد و آب گرم از این طریق به هواساز منتقل شد یک فن بزرگ و یا چند فن کوچکی که در آن قرار دارند با دمیدن هوا از روی کویل ها هوای موجود را گرم یا سرد خواهند کرد. فرق آب گرم و آب سرد در این سیستم این است که در فصل تابستان که هوا را سرد می کند به آن هواساز سرمایشی و در فصل زمستان که نیاز به هوای گرم است به آن هواساز گرمایشی می گویند. یعنی با دمیدن هوا در اطراف کویل وظیفه تولید هوای گرم و سرد را در فصل تابستان و یا زمستان و خنک کردن و گرم کردن فضا را بر عهده دارند.

تصفیه هوا با دستگاه هواساز

یک کار دیگری که این سیستم انجام می دهد، تصفیه هوا است. برای تصفیه هوا باید سیستم فیلتراسیون خاصی در این دستگاه وجود داشته باشد تا بتواند هوا را تصفیه و پاکیزه نماید. برای اینکه کار تصفیه هوا به خوبی انجام شده و نتیجه مطلوبی داشته باشد باید از فیلتر های قابل شستشو استفاده شود و این فیلتر ها بر اساس نوع کارکردی که دارند متنوع بوده و در انواع فیلتر های قابل شستشو، کیسه ای و هپا مورد استفاده قرار میگیرند.

انواع دستگاه هواساز

هواساز آپارتمانی: هواساز آپارتمانی اگر به‌درستی تولید شود و تمهیدات لازم برای نصب و سرمایش و گرمایش در آن لحاظ شود مناسب است؛ اما در بسیاری از پروژه‌ها هواسازهای آپارتمانی با ایرواشر تلفیق می‌شوند که علاوه بر پاسخگویی نامناسب محل تجمع آلودگی و باکتری در آپارتمان نیز می‌شود. دلیل نصب ایرواشر در هواساز آپارتمانی دستیابی به سرمایش با استفاده از سیستم ارزان تبخیری (مانند کولر آبی) است.

هواساز خانگی: دستگاه هواساز خانگی به دستگاه‌هایی گفته می‌شود که سرمایش و گرمایش را تأمین می‌کنند. استفاده از واژه هواساز برای دستگاه تصفیه هوا مناسب نیست چراکه دستگاه‌های تصفیه هوا صرفاً هوا را تصفیه می‌کند و هیچ عملیات سرمایش و گرمایشی بر روی هوا ندارند. تأمین بار سرمایش و گرمایش توسط هواساز خانگی نیاز به محاسبات دقیق و صرف هزینه بالا دارد.

هواساز صنعتی: دستگاه هواساز صنعتی به هواساز های بزرگ‌تر گفته می‌شود که قابلیت تأمین سرمایش و گرمایش و هوای تازه سالن‌ های بزرگ ورزشی و کارخانه‌ها و آمفی‌تئاترها و… را دارند. ابعاد این هواسازها بزرگ است برای مثال یک هواساز ۵۰,۰۰۰ cfm دارای ابعاد حدودی ۵×۳×۲ است.

هواساز کوچک: دستگاه هواساز باید از حداقل امکانات برخوردار باشد که شامل کویل، فیلتر و فن است. می‌توان ابعاد این مواد را برای هر کاربری به‌صورت مشخص تعیین کرد. هواساز کوچک در محاسبات صنعتی معنایی ندارد و باید سطح تماس کویل و قدرت لازم فن و سطح فیلتراسیون مناسب برای تأمین تهویه محیط محاسبه شود.