مقالات آموزشی

نحوه عملکرد سیستم گرمایش کولر گازی

مقالات آموزشی

کولر گازی

همه‌ی کسانی که در تابستان عاشق خنکای کولر هستند، قطعا دوست دارند تا در سرمای زمستان هم از محیط‌ گرم منزل یا محل کار خود لذت ببرند. امروزه کارخانه‌های تولید لوازم خانگی انقلابی در صنعت تولید کولرهای گازی داشته‌اند. آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا با یک تیر دو نشان بزنید. یعنی تنها با خرید یک سیستم تهویه‌ی هوای خانگی، هم سرما و هم گرما را به خانه‌ی خود ببرید. کولرهای گازی به تولید سرما معروف هستند. اما نسل جدید این کولرها، سیستم گرمایشی دارند.‌ کافی است کمی تنظیمات این دستگاه‌ها را تغییر دهید. در زمستان می‌توانید از باد گرم این‌سیستم‌ها لذت ببرید.

25415 1024x768 - نحوه عملکرد سیستم گرمایش کولر گازی

آشنایی با انواع فن کویل

 

سیستم گرمایش کولر گازی چگونه عمل می‌کند؟

کولرهای گازی این کار را با استفاده از کمپرسوری موجود در دستگاه انجام می‌دهند. همه‌ی این تغییرات تنها به واسطه‌ ی گازی انجام می‌شود که در درون کمپرسور قرار دارد. در حالت گرمایش، چرخه‌ی عملکردی کولر گازی‌ تغییر می‌نماید. این تغییر شکل سیستم بر عهده‌ی شیری به نام شیر چهار طرفه یا شیر معکوس کننده انجام می‌شود.

تفاوت سیستم گرمایش و سرمایش

تفاوت اصلی این دو عملکرد به این گونه است که در سیستم سرمایش، پس از این‌که هوا خنک شد، یا کمپرسور خاموش می‌شود یا اینورتر در حالت کند قرار می‌گیرد. در سیستم‌ گرمایش پس از اینکه هوای اتاق به حد مطلوب رسید، فن داخلی خاموش می‌شود. سپس برفک‌ زدایی یا دیفراست انجام می‌شود. این کار بر روی اواپراتور و با هم کندانسور انجام می‌شود. اکنون زمان آن رسیده است که از گرمایش این سیستم لذت ببرید اما قبل از آن باید به یک نکته‌ ی بسیار مهم دقت کنید. حتما قبل از راه‌اندازی مجدد سیستم گرمایشی خود، برای سرویس کولر خود اقدام کنید‌ این کار باعث می‌شود حتی اگر ایراد کوچکی در کولر گازی شما دیده شود، اما با رفع آن تبدیل به ایرادات بزرگ نشود. این کار سبب بالا رفتن عمر کولر گازی شما می‌شود.

 

چرا سیستم گرمایش کولر گازی کار نمی کند؟

دلایل متعددی می‌تواند برای درست کار نکردن سیستم گرمایشی وجود داشته باشد:

 • ممکن است فیلترهای پنل داخلی خراب باشند
 • فن پنل داخلی به درستی کار نمی‌کند
 • فن پنل خارجی از کار افتاده است
 • کندانسور خارجی دچار ایراد شده  و به درستی عمل نمی‌کند
 • کمپرسور‌ به درستی کار نمی‌کند

البته توجه کنید که کولرهای گازی نیازمند عمل دیفراست در حالت گرمایشی هستند. پس از این‌ که دما به میزان مطلوب رسید دستگاه توقف کرده و سیستم یخ زدایی را انجام می‌دهد. این عملی بسیار طبیعی است. اما اگر این مراحل یخ زدایی بسیار زمان زیادی را به خود اختصاص داد باید به دنبال ایراد اصلی دستگاه باشید.

 

نکات استفاده از سیستم گرمایش کولر گازی

 • توجه کنید حتما زمانی که دستگاه روشن است درب و پنجره‌ها را ببندید. این کار از مصرف زیاده از حد انرژی جلوگیری می‌کند.
 • اگر می‌خواهید از سیستم گرمایشی استفاده کنید حتما میزان مصرف انرژی را بررسی نمایید.
 • مصرف برق را حتما در نظر بگیرید.
 • از تناسب متراژ و قدرت اسپیلت خود مطمئن شوید.
 • از ورود گرما جریان هوا از نقاط دیگر منزل خودداری کنید‌ در صورت لزوم درب باقی اتاق‌ها را ببندید.
 • از حالت اقتصادی استفاده کنید تا میزان مصرف انرژی کمتری داشته باشید.
 • بخش‌هایی از منزل که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد در زمستان نیازمند داشتن دمای ۱۶ درجه و باقی منزل دمای ۲۴ الی ۲۶ درجه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

promotion performance review ringsidetalent 1024x683 -
لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.
×